ATI Technologies

www.wowdevshop.com

Firma ATI to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących karty graficzne na świecie. Działającej od 1985 roku kanadyjskiej firmie udało się ukrócić monopol Nvidii, która swego czasu była praktycznie jedynym producentem, którego układy były montowane w komputerach typu desktop.

W świecie komputerowym firma ATI najbardziej kojarzona jest z produkcją zintegrowanych rozwiązań graficznych dla komputerów stacjonarnych i laptopów. W pierwszej kolejności firma wprowadziła na rynek rodzinę kart Rage, trochę później znacznie wydajniejsze i bardziej popularne Radeony.

W 2003 roku firma rozpoczęła również produkcję chipsetów do płyt głównych. Konkurencja między Nvidią i ATI jest bardzo silnie widoczna w świecie informatycznym.

Przez lata wytworzyła się swoista kultura karty graficznej, a zwolennicy danego producenta z niechęcią wypowiadają się o drugim. Od 2006 roku ATI jest częścią firmy AMD, co stało się bezpośrednim powodem do rezygnacji przez firmę Intel z dalszej współpracy przy tworzeniu chipsetów do ich mikroprocesorów.