IBM

Spośród wszystkich firm zajmujących się produkcją sprzętu komputerowego na rynku wyróżnia się kilka o bardzo bogatej historii. Do tej grupy z pewnością zalicza się koncern IBM.

Założone w 1911 roku przedsiębiorstwo z nowego roku jest największym przedsiębiorstwem informatycznym na całym świecie. Przedsiębiorstwo współcześnie zajmuje się niemal każdą dziedziną informatyki, począwszy od produkcji komputerów osobistych, po rozwiązania oparte o zastosowania nanotechnologiczne.

Historia firmy sięga jednak czasów przed wynalezieniem komputera. Przez wiele lat firma zajmowała się głównie produkcją urządzeń do fabryk, takich jak np.

wagi, systemy pomiaru pracy, a nawet krajalnice do mięs. Znana wtedy pod nazwą CTR (Computing Tabulating Recording Company) firma szybko podjęła się jednak innych zadań, które współcześnie rozumiemy pod nazwą produkcji sprzętu komputerowego.

IBM PC został zaprezentowany po raz pierwszy w nowojorskim hotelu Astoria. Koncern IBM nie stworzył jednak pierwszego komputera, zrobiła to firma Apple pięć lat wcześniej.